ADWORDS ÇALIŞMASI

ADWORDS ÇALIŞMASI

Google Adwords Nedir?


Google Adwords; internet reklamlarının kaç kez tıklandığı, görüntülendiği, nasıl bir maliyet oluşturduğu konularında istatistiksel bilgiler sunan metin bazlı bir reklam aracıdır.


Arama Motorlarının Türkiye'deki Kullanım Oranları Nedir?
▬▬▬▬▬▬▬
Dünya üzerindeki milyarlarca internet kullanıcısı farklı arama motorlarını kullanarak istediği bilgiye ulaşmak için arama yapıyor. Bilindiği gibi Google arama motoru da internette en çok arama yapmak için kullanılan dünya markasıdır.


2018 verilerine göre Türkiye'de arama motorları kullanım oranları şöyledir:

▬ Google → %85
▬ Yandex → %11
▬ Bing → %2.5
▬ Yahoo → %1,5

Google Adwords Reklam Metin Alanı Ne Kadar?
▬▬▬▬▬▬▬
Google İnternet reklamlarının kullanıcılar üzerindeki etkisinin günden güne güçlenerek arttığı bu dönemde Google Adwords kullanımının da önemi ve yaygınlığı artıyor. Bu araç, hem reklam veren kişi veya kurumların doğru hedef kitleye ulaşmasında hem de arama yapan kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik reklamları görerek satın alma kararlarını en doğru şekilde vermelerinde çok güçlü bir konumda bulunuyor.

Vitrin edilecek Google Adwords reklamı, belli kelime ve harf sayısı limitlerinde kullanılan 3 satırdan oluşmaktadır.

▬ 1.Satır: İlgi çekici bir başlık alanı
▬ 2.Satır: Reklam açıklama satırı
▬ 3.Satır: Web sitesi alan adı ya da url.

Bu satırları ürün/hizmetlerinizi en iyi şekilde ifade edeceğiniz şekilde ve marka isminizin de yer aldığı kusursuz metinlerle doldurmanız çok önemlidir. Kısa vadede ürün ya da hizmet satarsınız ama uzun soluklu bir reklam düşünüyorsanız uzun vadede firmanızın markalaşmasına önemli derecede katkıda bulunursunuz. Tabi ürün ve hizmetleriniz kaliteliyse!!!

Google Adwords platformunda reklam ücretleri, önceden belirlenen hedef kitlenin reklamı görmesiyle belirlenmez ve reklam bakiyesinden düşmez. Google Adwords reklam aracında tıklanma başı maliyetlerle ilerlenmektedir ve hedef ücret kesilmesi için hedef kitlenin reklamları tıklaması gerekmektedir. Bu reklamların tıklanma başı maliyeti, gösterilmesini istediğiniz anahtar kelimelerde yaşanan rekabete göre değişiklik gösterir. Sektörel rakiplerinizin de aynı anahtar kelimeye reklam vereceğini düşünürseniz, reklam alanlarında daha ön sıralarda yer alabilmeniz için tutarlı reklam politikasıyla sürekli ve daha çok ücret ödemeniz gerekecektir. Yani Google Adwords reklamları %90 başarı ve satış odaklı reklamlardır ve bir çeşit ihaleli açık artırma sisteminin benzer bir modelini reklam verenlere sunmaktadır.

Google Adwords Nasıl Çalışır?


Google Adwords sistemi, reklam verenlerin müşterilerine en etkin şekilde ulaşabilmeleri için pek çok farklı görünüm ve mecrada reklam yayınlayabilme seçenekleri sunuyor. Bu seçenekler şu şekilde sıralanabilir:

• Arama ağı reklamları
• Görüntülü reklamlar
• Video reklamlar
• Uygulama reklamları

Adwords Aracının Çalışma Sistemi
▬▬▬▬▬▬▬

Google, Adwords reklamlarınızın hedef kitlenize görüntülenmesinde Adwords reklam bakiyenizden herhangi bir ücret kesmez. Sadece müşteri adaylarınız reklamınızı görüp tıkladığında ücretlendirilirsiniz. Google Adwords reklamlarıınızın üst sıralarda yer almasının tek koşulu verdiğiniz tıklanma başı maliyetler (TBM) değildir. Google Adwords reklamveren ve kullanıcı deneyimlerini korumak için anahtar kelimelere 1-10 arasında bir kalite puanı atar. Bir kullanıcı Google arama motorunda bir şey aradığında bu anahtar kelimeye reklam veren sizin ve rakiplerinizin tıklanma başı maliyetleri (TBM) ile kalite puanları çarpılarak bir açık arttırmaya tabi tutulursunuz. Bu açık arttırma sonucunda da aranan anahtar kelime için sıralamanız belirlenir. Dünyanın teknoloji devi Google’ın sistem algoritmasına göre yapılan her aramada tüm reklamverenler aynı açık arttırmaya girmektedirler. Yani reklam anahtar kelime sıralamanız her aramada kalite puanınıza göre değişmektedir. Kalite puanınızı belirleyen faktörler ise tıklama oranı (TO), açılış sayfanızın kalitesi (kullanıcı odaklı şeffaflık, alakalı içerik, kolay gezinebilirlik), anahtar kelimenizin adwords reklamıyla olan alaka düzeyidir.

Adwords Sistemindeki Güncel Değişiklikler Nelerdir?
▬▬▬▬▬▬▬

→ Yazım yanlışı yeniliği: Adwords reklam kampanyası oluştururken tam eşleşmede yapılan yazım yanlışı sebebiyle ilgili reklamlar potansiyel müşterilere gösterilmiyordu, bunun önüne geçildi.
Örnek: birNC web tasarım kelimesi için adwords reklamı veriyor diyelim. Reklamlarında web tasarım yerine yanlışlıkla -a- harfini yazmayı unutarak web tsarım yazması durumunda da artık reklam kullanıcıya sunulacaktır.
→ Tam eşleşme tekil/çoğul formları: Önceden tam eşlemeli olarak eşleştirilen bir anahtar kelimenin çoğulu adwords reklamlarında kullanıcıya gösterilmiyordu. Ancak yeni değişiklikle tam eşleştirilmiş tekil bir reklam anahtar kelimenin çoğul hali kullanıcı tarafından arandığında da ilgili adwords reklamı gösterilecek.
Örnek: birNC web sitesi tasarımı kelimesinde tam eşleşmeli reklam veriyor diyelim. Kullanıcı Google'da web sitesi tasarımları yani sonuna -ler- -lar- çoğul hecelerini ekleyip arama yaptığında da birNC'nin web sitesi tasarımı adwords reklamıyla karşılaşacaktır.
→ Anahtar kelimedeki yapım eki değişikliği: Daha önce adwords reklamlarındaki kelimeler tam yazıldığı gibi kullanıcın aramasına göre vitrin ediliyordu. Şimdi ise ekli anahtar kelime aramalarında da verilen reklam kullanıcıya ulaşmaktadır.
Örnek: birNC web sayfa tasarım kelimesinde adwords reklamı vermektedir diyelim. Kullanıcı Google arama motorunda web sayfa tasarımı yani sonuna -ı- harfini ekleyip arama yaptığında da ilgili birNC adwords reklamı kullanıcıyla buluşabilecektir.

ADWORDS ÇALIŞMASI İÇİN HEMEN TEKLİF AL

DİĞER HİZMETLERİMİZ